
Szájsebészeti
beavatkozások
A szájsebészeti beavatkozások hallatán sokszor még a legbátrabb páciensek is megrémülnek, holott a modern fogászat vívmányainak hála, ezek a beavatkozások is fájdalommentesen elvégezhetők.
Szájsebészeti beavatkozásra a következő esetekben kerül sor:
Sebészi foghúzás: A bölcsességfogakkal gyakran előfordul, hogy nem tudnak előtörni és helyhiány vagy gyulladás miatt problémát és fájdalmat okoznak. Ilyenkor a fogorvos egy metszéssel felvágja az ínyt és az így feltárt fogat ebészi módszerrel távolítja el. Hasonló eljárásra kerülhet sor, ha az eltávolítandó fognak már csak a gyökere van meg vagy húzás közben (különösen régebben gyökérkezelt fogaknál) a fog eltörik.
Rezekció/gyökércsúcs eltávolítás: A műtét során feltárjuk a gyökércsúcsot, melyet gyulladás miatt eltávolítunk. Ennek a kezelésnek előfeltétele a már meglévő gyökértömés (gyökérkezelés). A beavatkozás a begyulladt és gyökérkezelt fog megtartása irányuló utolsó lehetőség.
Műgyökér-beültetés, avagy a fogászati implantáció: Az implantáció a fogászat egyik nagy vívmánya, a jelenleg létező legjobb megoldás foghiány esetén. A beavatkozás során egy ún. műgyökeret ültetünk be a csontba, melyre a gyógyulási idő után fogpótlást készítünk. Az állcsontba beültetett műgyökér segítségével a szomszédos fogak csiszolása nélkül pótolható egy-egy fog. Túl nagy sorközi hiánynál vagy teljes fogatlanság esetén is megoldható segítségükkel a rögzített fogpótlás, illetve kényelmes és stabil kivehető megoldások is tervezhetők rá.